sobota, 24 marca 2012

Logopeda

Logopeda zaliczony. Pani ta sama, bardzo miła i z odpowiednim podejściem do naszego Cwaniaczka. Nie był zbyt chętny do wykonywania poleceń, więc przekupiła go prezentami, tym razem były to słomki. Nie wiem co jest ciekawego w bladych, kremowych słomkach (nawet bez harmonijki :) ale Kuba był zachwycony i cel został osiągnięty:) Logopedka wypytała o zmiany od ostatniej wizyty. Powiedziałam, że Maluch chce dużo mówić, powtarzać, że łączy wyrazy w proste zdania, ale drogą na skróty, bo wypowiada początki lub końcówki wyrazów.  O dziwo nie usłyszałam że to normalne, że duży skok w tej kwestii poczynił, że fajnie że tyle mówi, ale że generalnie jak się nie poprawi to czekają nas zajęcia z regularnymi ćwiczeniami od lata. Chodzi o to że ok. 3-go roku życia Kuba będzie bardziej chętny i skupiony na wykonywaniu zadań. Poza tym, wcześniej mamy zrobić  badanie słuchu, w celu wykluczenia bądź wykrycia ewentualnego niedosłuchu, który jeśli jest powoduje, że Kuba powtarza tylko część wyrazu,  bo tyle słyszy. Mam nadzieję, że żadnego niedosłuchu nie ma. W sprawie pionizowania języka nie jest najgorzej, bo Kuba wymawia "l" ale nie jest to idealne. Więc wystarczy popracować i będzie ok.
Po cichu liczę, że Kubuś rozwinie się z mową na tyle, że będziemy tylko ćwiczyć język po zabiegu, bez konieczności regularnych wizyt u logopedy, ale tego nie wie nikt.
Po omówieniu wszystkiego co związane z mową lekarka przeszła do badania języka. No i tu od razu stwierdziła, że do podcięcia wędzidełko się kwalifikuje.Powiedziała, że na w tym momencie jest przyrośnięte na tyle, że maluch może mieć problemy z literami sz, cz dż, no i oczywiście r.  Ja trzymałam malucha na kolanach, więc pokazała je mojemu mężowi, który oczywiście przytakiwał, że wie o które miejsce przyrośnięcia jej chodzi:) Uzgodniliśmy, że po badaniu słuchu zdzwonimy się z poradnią, zdecydujemy gdzie będziemy podcinać wędzidełko i ustalimy terminy. Najlepiej podciąć  nam będzie około czerwca -  lipca, bo wtedy po zabiegu będziemy jednocześnie ćwiczyć język dla lepszej mowy i usprawniać go po zabiegu.

1 komentarz:

  1. Witam, u mojego podopiecznego chłopczyka był podobny problem. Po zabiegu,rok temu, chłopiec kilka razy był u logopedy, ćwiczyliśmy w domu i teraz mówi dużo lepiej.U was też będzie wszystko dobrze.Pozdrowienia ze słonecznej Częstochowy.

    OdpowiedzUsuń